17 Temmuz Pazartesi gününe BIST 100 endeksi 186.71 puan artışla başladı. Bankacılık endeksinin yüzde 0.03, holding endeksi de yüzde 0.20 değer kazanmış oldu. İş alanının endeksleri aralarında en fazla kazandırmış olan yüzde 1.11 ile menkul kıymet yatırım ortaklığının, en çok gerilemiş olan yüzde 2.07 ile madencilik yer aldı.

BORSA HAFTAYA REKORLA BAŞLADI

Cuma güne artışla başlamış olan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, küresel piyasaların yükselen risk iştahını ve Türk lirası varlığının değer kazanmasıyla pozitif etkisi ile gün içerisinde 105.199,70 puana ulaşım sağlanarak tüm tarihin en yüksek oranını görmüş oldu. Endeks, günü yüzde 0.93 artış ile kapanışının rekorunun 105.175,73 orandan bitirdi.
Amerika Birleşik Devletleri'nde cuma günü açıklanmış olan enflasyonun haziran ayı içerisinde senelik 1.6 artışının ile beklentileri arasında altında kaldı, perakende satışlarının oranın da haziran ayı içerisinde yüzde 0.2 gerileme kaydederek tahminin gerisinde tamamlandı.

İş analizcileri, açıklanmış olan oranlarının ardından Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın faiz artımı ve bilanço azaltma adımına alakalı beklentinin azalmış olduğu, bununda risk iştahının artımı sağlanarak dünya borsaları arasında yeni rekorun geleceğini bildirdi.