Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 22. Dünya Petrol Kongresi'nin ilk iki gününde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ile başta olmak üzere, bir dizi ikili görüşme yaptı.

Anadolu Ajansı'nın (AA) Global İletişim Sponsoru olduğu 22. Dünya Petrol Kongresi dahilinde, İstanbul'a gelen bakanlar ve sektör temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Albayrak, konuya dair Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kongre dahilinde yürüttüğümüz enerji diplomasisi ile Türkiye'nin enerjide 'anahtar' ülke konumunu güçlendiriyoruz." sözlerine yer verdi

Kongre'nin ilk gününde Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ile bir araya gelen Albayrak, mevkidaşı ile iki ülke arasındaki iş birliğini değerlendirdi.

Bakan Albayrak, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile ikili bir görüşme düzenledi. Görüşmede, ülkeler arasındaki enerji iş birliğinin nasıl geliştirilebileceği konuşuldu.

Kongrenin ikinci gününde de yoğun bir görüşme programı olan Albayrak, Yemen Petrol ve Madenler Bakanı Sayf Muhsin Al-Sharif ile görüştü.

Albayrak, sonrasında Pulitzer ödülü sahibi ve uluslararası danışmanlık şirketi IHS Markit'in Başkan Yardımcısı Daniel Yergin'i konuk etti.

Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Shri Dharmendra Pradhan ile ikili görüşme gerçekleştiren Albayrak, daha sonra SUZLON Başkanı Tulsi Tanti'yi ağırladı.