Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından engellenmiş olan bir grup Amerikan vatandaşı ve Columbia Üniversitesi’nde yetkili, kamusal arazilerde ifade özgürlüğü sağlamak maksadıyla Birinci Anayasa Değişikliğine aykırı olması gerekçesi ile Donald Trump ve yardımcılarına dava açtı.
Davada 7 bireyden oluşan grup ve Columbia Üniversitesi'nde bulunan Birinci Anayasa Değişikliği’nin Enstitüsü ortaklaşa olarak açmış olduğu davada Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın ardı sıra basın sözcüsünün Sean Spicer ve Beyaz Saray Sosyal Medya Direktörü Dan Scavino da anayasanın kurallarına aykırı tutum ve davranışlar sergilemesi nedeniyle suçlanmakta.

DAVANIN GEREKÇESİ ŞU ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ

Davanın gerekçesiyse Twitter'ın Birinci Anayasa Değişikliği kapsamı altında kamu alanlarında bir alan olduğu ve bu sebeple ABD Başkanı Donald Trump'ın @realDonaldTrump hesabının resmi duyurular için açmış olduğu Twitter hesabından mesajları herkesin aracılığıyla görülmesi gerekli olması.

Davayı açanlar mahkemede talep ettiği Donald Trump'ın kullanıcı vatandaşların engeli kaldırması.

Dava dilekçesinde yer alan bir bölüm şu şekilde:
Twitter normal vatandaşların kamu görevlilikleri ile kesin olarak konuşmasına ve diğer insanlar ile kamusal meseleyi dinleme tartışma olanağı sağlıyor.