Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da yapımı süren üçüncü havalimanı inşaatını ve diğer gerçekleştirilen projeleri havadan incelemede bulundu. İlk olarak 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyadaki en büyük havalimanı olacak İstanbul Üçüncü Yeni Havalimanı inşaat sahasının incelenmesi Başbakan Binali Yıldırım, havalimanı görüntüsü ortaya çıkmış olduğunu söyledi. İlk bölümde önümde bulunan sene bitirileceğini söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, "Dünyada ki en büyük havalimanı inşaatının hava izlemesini gerçekleştirdim. Yaklaşık havaalanının görüntüsü ortaya çıkmış durumunda." dedi.

YARISINDAN FAZLASI BİTİRİLDİ

Üçüncü Havaalanın ulaşımın kolaylaştırılacağını sağlamasını dikkati çeken Başbakan Binali Yıldırım, "Vatandaşların şehrin merkezinden havaalanına ulaşabilmesinin amacıyla metro bağlantısı yapıldığını, diğer yandan devlet ve otoyol ile bağlantısını sağlamamız amacıyla çalışmaların sürdürmeye devam etmekteyiz. Şu hali ile havalimanının yüzde 55'i bitirildi. 2018’in 29 Ekim'inde açmış olacağız." bilgilendirmede bulundu.

İLK ETAP 90 MİLYON YOLCU AĞIRLAMAK

Başbakan Binali Yıldırım, dünya üzerinde bulunan sayılı planlar arasında yer almakta olan Üçünçü dev havalimanı inşaatının ilk bölümde 90 milyon yolcunun hizmete vereceğini vurgulamasıyla şu sözleri söyledi:
"Dünyadaki en büyük olacak olan üçüncü havalimanının inşası ölçeği kadar, hatta daha da üstünde. Bu sayede havalimanımızın devreye girmesi ile ülkemiz; Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'nın havacılık alanında buluşma merkezi haline getirmiş olacak.” ifadesinde bulundu.