Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iş fırsatları ve özel yatırımların artarak devam ettiğini dile getirerek, "Türkiye'nin büyümesiyle alakalı olarak iyimseriz. Türkiye'nin yüzde 5'in üzerinde reel büyüme düzeyini devam ettirebileceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Şimşek, Türkiye İhracatçılar Meclisince (TİM) Gaziantep Divan Otel'de gerçekleştirilen, "Büyükelçiler Buluşması" programında, Türkiye'nin ekonomik performansını yaptığı sunumla değerlendirdi.

İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ NESİL REFORMLAR GELECEK

Hükümetin yaptığı başarılı reformlar sayesinde refahın arttığını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: "2019'dan sonra 2'inci, 3'üncü nesil reformlar gelecek. Bunlar Türkiye'yi yüksek gelirli bir ülke haline getirecek. Reform yapmak gerekiyor. Herkesin reforma ihtiyacı var. Türkiye'nin de ihtiyacı var. Çünkü biz sürdürülebilir, kapsayıcı dengeli ve yüksek bir büyüme oranı istiyoruz ve rekabet edebilirliğimizi artırmak, hassasiyetlerimizi, güçsüzlüklerimizi düşürmek istiyoruz. Azaltmak istiyoruz. Değer zincirinde üst basamaklara tırmanmak, tırmanmaya devam etmek ve dış mevduatla bağlantımızı azaltmak istiyoruz."

Öte yandan bu reformlar sayesinde istihdam alanında önemli bir artış yaşancak, ve işsizlik oranı ciddi derecede azalacak. Hükümet bununla ilgili çalışmalalara da başladı.