Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Bloomberg HT kanalında gündemle alakalı soruların cevabını verdi.

NURETTİN CANİKLİ’DEN KRİTİK AÇIKLAMALAR

Nurettin Canikli, bazı sorunlu dönemlerin, zaman zaman akademik dolaylarda da dâhil olması üzerine, bazı kesimlerinde "piyasalarda bazı müdahalenin yapılmasının gerektiğini."

“EN ZORDA OLDUĞUMUZDA BİLE İTİBAR ETMEDİK”

Yönü üzerinde görüşleri ayrıca telkinlerinin olduğunu aktardı, diğer anlamda bilimsel alt yapı oluşturularak bu telkinleri yapıldığını ifade ederek, "Diğer anlamda bugüne dek hiçbir biçimde mali olarak en zorda kalmış olduğumuz en çok zorda olduğumuz sırada bile bunlarla hiçbir şekilde itibar edilmedi, dikkate alınmadı, kesinlikle reddedildi. Bunun ülke ekonomisi kredisinin en önemli ayağından, taşıyıcı olarak kolonlardan biri olarak düşünüyoruz." diye konuşma yaptı.

“286 BİN ŞİRKET BUNU KULLANDI”

Bu bankalar son bir buçuk ayda bu ihtiyatlı duruşunun sürdürüldüğünü bildiren Nurettin Canikli, "Bankacılar ile görüşmelerimiz sonrasında son bir buçuk aylık zaman diliminin içinde toplam 140 milyar TL’lik KGF destekli kredi  kullanılmış oldu. 286 bin şirket kullandı. İnanılmayacak derecede rahatlama sağlandı." diye ifade etti.

"500 KAT ARTIŞ GÖSTERDİ"

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, mayıs ayı içerisinde yüzde 15 üstünde faiz verilen mevduat hacminin 60 milyon TL dolaylarında, haziran ayı içerisinde 27 milyar TL’ye çıktığını ve 500 kat birden yükseldiğini ifade ederek, bu tarzda bir yarışın gündemde olması ile mevduat hacminin yükseldiğini, bu durumun mevcut kaynak el değiştirmesi olduğunu, bu yarışta bankaya bir fayda sağlanmayacağını dile getirdi.