Bankacılık Kanunu'nun 62. maddesine gereği, bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar hak sahibi en son talebi, işlemi veya herhangi bir yazılı talimatının tarihinden başlayarak 10 sene içinde aranmayanlar zaman aşımına uğruyor. Bankalar, bu çerçevede zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklara ilişkin duyurularını şubat ayından itibaren internet sitelerinden duyurdu.

Zaman aşımı listelerinde isim ve hesap bilgileri yer alan müşteriler, 15 Haziran 2017'ye kadar hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmaları gerektiği duyurmuştu.

2016 İTİBARIYLA 528 BİN 876 HESAP VAR

Gerçekleşen duyurulara rağmen sadece bazı hesap sahipleri bankalara başvuru gerçekleştirdi. AA muhabirinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) aldığı bilgilere göre, yüz binlerce kişinin unuttuğu hesaplarda 83 milyon lira kalmış durumda.

2016 sene sonu itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF'ye ön bildirimi yapılan 528 bin 876 hesap bulunuyordu. Bu hesapların 437 bin 317'sini mevduat, 4 bin 751'ini katılım fonu hesabı ve 86 bin 808'ünü de alacaklar oluşturdu.

UNUTULAN EN YÜKSEK MİKTAR 434 BİN LİRA

Bankalarda unutulan paraların çoğu gerçek kişilere ait iken, zaman aşımına uğrayanlar içinde şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarına ait hesaplar da var. Zaman aşımına uğrayarak TMSF'ye devredilen hesaplar arasındaki en yüksek miktarın ise 434 bin lira olduğu açıklandı.