Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Kazakistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kazakistan arasında yapılan ticaretin son derece önemli olduğunu belirtti. Zeybekçi, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin her konuda ilerletilmesinin gerektiğini savundu.

Bakan Zeybekçi açıklamasında, ‘Elimizden geleni yaparak Türkiye ile Kazakistan arasındaki bağları kuvvetlendirmeliyiz.’ dedi. Yakın zamanda faaliyeti başlayacak Bakü-Kars-Tiflis Demiryolu hattı ile birlikte İpek Yolu doğrultusunda Türkiye’nin ve Kazakistan’ın önemli yerinin olduğunu ifade etti.

Bu ülkelerin arasındaki bağların güçlendirilmesi Asya'nın Kazakistan vasıtasıyla Türkiye ile Avrupa'ya ilerlemesini sağlayacağını belirten Zeybekci, bu şekilde iki tarafın ilişkilerinde meydana gelen gelişmelerin ticaretlerine de yansıyacağını dile getirdi. İki ülke arasında 2012 senesinde 4,5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin bu yıl 2 milyar dolara indiğini söyleyen Zeybekci, bu sene dış ticarette biraz gelişme olduğunu, senelik yüzde 30’luk bir yükselme hedeflendiğini belirtti.

Kazakistan ile aramızda olan sıkıntıların giderilmesi gerektiğine vurgu yapan Bakan Zeybekçi, söz konusu ülkeler arasında vize ile bir problem yaşamıyoruz. Ama iş hayatında iş gücünün ülkemizde ve Kazakistan’da hareket etmesi çok ciddi bir konu dedi.