Kurban Bayramı’nı memleketi Şanlıurfada geçiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba şehirdeki tarım sorunlarını görüşmek için Güneydoğu Anadolu Projesi Tarım Araştırma Eğitim Merkezi’nde (GAPTEM) toplantı gerçekleştirdi. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Ak Parti Milletvekili Mahmut Kaçar, kurum müdürleri, bakanlık müsteşarları ve çiftçilerin yer aldığı toplantıda konuşan Bakan Fakıbaba, şehirdeki tarım meselelerini çözmeye çalıştıklarını aktardı. Suruç’taki taban suyu yükselmesiyle alakalı çalışma yapılacağını aktaran Fakıbaba, şunları söyledi:

"Suruçta yaşanan meseleyle alakalı çok şikayet aldım. Burada acil olarak kapalı sisteme geçmemiz gerekiyor. Şanlıurfanın geleceği tarım hayvancılık ve gıdadır. Eğer gerçekten toprağı kaybetmek istemiyorsak, toprağın tuzlanmasını istemiyorsak, erozyonu istemiyorsak, toprağımızın başka ülkelere gitmesini istemiyorsak, kapalı sisteme geçmek zorundayız. Kapalı sistem için projeler üretilmelidir. Bunun için bakanlığımız yüzde 50 destek veriyor. Suruç örneği benim hakikaten canımı acıtıyor. Suruç sorununu çok acı bir sorun olarak görüyorum. Suruçun çok acil bir biçimde düzeltilmesi gerekiyor. Devlet katrilyonlar harcadı, ne yazık ki gelen fotoğraflara bakıyorum Suruçta yarım metrede su çıkıyor. Bu bizi çok üzüyor. İnşallah Ankaraya gider gitmez Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bakanımızla bu konuyu görüşeceğim. Burada çok kısa sürede kapalı sisteme geçmemiz lazım yoksa çok ciddi toprakta kayıplar olacağını ben şimdiden görüyorum."


’ERKEK OLAN ŞİMDİ YOLSUZLUK YAPSIN’

Konuşmasında üreten insanlara destek vereceklerini vurgulayan Fakıbaba, usulsüz ve sahte faturayla destek alanları da ikaz edip şöyle konuştu:

"Bizim için üreten adam önemlidir. Tapu sahibi İstanbulda başka bir işle meşgul. Ancak ben gübre, mazot primlerini tapu sahibine veriyorum. Halbuki tarlayı işleten farklı bir kişi, bundan niye vazgeçildi. Benden önce yolsuzluklar varmış ve usulsüz faturalar ile destekleme alanlar olmuş. Bu geçmişte kaldı, ben bunun takipçisiyim. Erkek olan şimdi yolsuzluk yapsın, göreyim bakayım. Fatura yolsuzluğu yapsın, onun cezasının ne olduğunu sayın valim ona gösterecektir. Onun için yolsuzluk yok kardeşim. Biz üreticiye vereceğiz. Eğer yolsuzluk yapan beş, on kuruşa aldanan ve sahte bir firmadan fatura alan insanda suçludur, o sahte faturayı veren şebekede suçludur. Bu konuda gerekli tedbirleri alacağız."