Kırmızı etteki ücretlerin yalan olan iddiaları tartışıldığı sırada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten önemli olarak bir eleştiri yaptı. “Etin ücretini artıran 5 ya da 6 şirket bulunuyor. O firmaları yakın takibe aldık. Şimdi bu firmalar ile tüm gerekenleri yapacağız.” dedi.

Bakan Faruk Çelik, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kurulumların Soğuk Hava Deposu İşletmeciliğinin yani BELSO Verideki Süt Satış Noktası’nın tanıtımı katılım sağladı. Basın mensuplarını cevaplayan Bakan Çelik, Kurban Bayramı amacıyla hayvan varlığının herhangi bir sıkıntısının yer almadığını söyledi.

ÜRETİCİLER İLE ALAKALI PROBLEM YOK

Bakan Çelik şöyle buyurdu: “Kurban Bayramında 1 milyon 200 bin büyükbaş ve 4 milyon küçükbaş hayvan bulunmakta. Bu konu ile alakalı bir problem yok ama maalesef ramazan ayı içerisine girdiğimizde spekülatif yorumcular hemen devreye sokuldu ya da girdi. Et ücretleri ile oynamaya kalkıştılar. Şu anda kilogramı 25 ya da 26 TL’ye karkas et satışları yapılmakta neden 28 ya da 29 TL’ye kadar ücretleri çıkardıklarını tespit etmeye çalışıyor bu insanlar ile ilgili gerekli işlemleri yapacağız.” dedi.

Bakan Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Biz şu anda Et ve Süt Kurumu olarak regülasyon başlatalı daha 1 sene oldu. Biz imalatçının karına net güvence altına almaktayız.” dedi.