Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dünya Petrol Kongresi'nde yapmış olduğu konuşmasında, "Doğalgaz iletim şebekelerimiz için günlük taşıma kapasitesinin 190 milyon metreküpten 300 milyon metreküpe, takibini gerçekleştirmiş olduğu iki sene içerisinde de inşallah 400 milyon metreküpe çıkaracağız. 2023 senesinden itibaren 11 milyar metreküplük doğalgaz depolama alanına ulaşarak bu anlam içerisinde bölgede bulunan en büyük depolamaya sahip devletlerden biri olmaktayız." dile getirdi.

BAKAN ALBAYRAK DÜN TOPLANTIDA KONUŞMUŞTU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dünya Petrol Konseyi tarafından organize edilen 22. Dünya Petrol Kongresi (WPC) dâhilinde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Sıvılaştırılmış Yüzer LNG Santrali ile alakalı olarak, "FSRU ünitemizi aktif duruma getirdik ve yakın sürede ikincisini de faaliyete geçireceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Berat Albayrak, "Türkiye bölgesel enerji projeleri adına bir oyun kurucu ve güvenilir bir işbirlikçi olarak en ciddi bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağladığı müddetçe yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. 'Enerji için Anahtar ülke Türkiye" sloganını bu kongrede ilke söz olarak belirledik." sözlerine yer vermişti.

22. Dünya Petrol Kongresi'nin resmi açılışı, 9 Temmuz'da yerli ve yabancı üst düzey görevlilerin iştirakleri ile İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kongreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kimi devlet başkanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Bahreyn Petrol Bakanı Shaikh Mohamed bin Khalifa bin Ahmed Al Khalifa ve Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan'ın katıldı.