Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2017 dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısında konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın basın toplantısından öne çıkan başlıklar şöyle:

2018 senesinde almış oldukları tedbirin kamu ekonomisine etkisinin 7.4 milyar TL’ye düşürülecek.
Hükümet olarak yenilik niteliğinde yasal düzenlemenin 15 Temmuz sonrası aksama olmadan hayata geçirmiş olduk. Ekonomimizdeki orta ve uzun vadede genişlemesini güçlendirdi düzenlemelerin kapsamı altında hayata geçirdik. Patent Kanunu'nu tamamlandı. Araştırma ve Geliştirme Kanunu'nu hazırladık. Serbest Bölgeler Kanunu'nda dönüşümlerde bulunduk. Süper Teşvik Sistemi'ni hazırladık. Yatırımcıların amacıyla birçok düzenlemeyi hayata geçirmiş olduk. İş Gücü Kanunu'nu hazırlayıp yasaya koyduk ve yasal dönüşümünü hazırladık.

15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından ekonomimiz amacıyla birçok düzenlemede hayata geçirilmiş oldu. Hükümetimizin almış olduğu bu tedbirlerin nedeniyle 2016'nın son çeyreğinden itibariyle Türkiye yeniden pozitif bir büyüme dengesinde gelmiş oldu. Yapılmış olan bu bütün propagandalara rağmen ülke ekonomisi bizi şaşırtmadı. Türkiye’mizin ekonomisi almış olduğumuz tedbirlerle beraber 2016'nın çeyreğinde toparlanmış oldu ve genişlemeyi yakaladı. Ekonomide birçok bölgede seri bir şekilde toparlanma gerçekleştirdi.