Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın verdiği bilgilere göre, otomotivin değeri de vergilemede esas oluyor ve değerine göre vergi yüzde 10-20 yükselecek. Binek otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi gelecek sene yüzde 40 fazla yükselecek. Diğerleri tekrardan değerleme oranında yükselecek.

YÜZDE 40 ARTIŞ YAŞANACAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Binek araçların motorlu taşıtlar vergisini gelmesi planlanan yüzde 40 oranında yasal değişiklik yaparak yükseltiyoruz. Binek araçlara ilişkin bir yükseliş var. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gideceğiz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem bulunuyor. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçeceğiz. Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici oluyor. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında yükselecek." dedi.

Öte yandan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek, ‘2017 senesinin bitiminde enflasyonunun yüzde 9,5 olmasını bekliyoruz. İlerleyen zamanlarda enflasyon hedefle uyum sağlayacak duruma ilerleyene kadar para politikasında sıkı duruşun devam etmesi ön görülüyor. Yeni Orta Vadeli Program (2018-2020) kapsamında enflasyonun aşamalı bir şekilde iyileştirerek yüzde 5 oranına gerilemesini bekliyoruz.’ açıklamasında bulundu.

MİLLİ GELİR YÜKSELECEK

Bakan Şimşek, ‘2018-2020 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program zamanı bitiminde, kişi başı milli gelirimizin 13 bin doları geçeceğini düşünüyoruz.’ dedi.

VERGİ REFORMLARI ARTIYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iş fırsatları ve özel yatırımların artarak devam ettiğini dile getirerek, "Türkiye'nin büyümesiyle alakalı olarak iyimseriz. Türkiye'nin yüzde 5'in üzerinde reel büyüme düzeyini devam ettirebileceğine inanıyoruz" demişti.