Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek, ‘2017 senesinin bitiminde enflasyonunun yüzde 9,5 olmasını bekliyoruz. İlerleyen zamanlarda enflasyon hedefle uyum sağlayacak duruma ilerleyene kadar para politikasında sıkı duruşun devam etmesi ön görülüyor. Yeni Orta Vadeli Program (2018-2020) kapsamında enflasyonun aşamalı bir şekilde iyileştirerek yüzde 5 oranına gerilemesini bekliyoruz.’ açıklamasında bulundu.

MİLLİ GELİR YÜKSELECEK

Bakan Şimşek, ‘2018-2020 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program zamanı bitiminde, kişi başı milli gelirimizin 13 bin doları geçeceğini düşünüyoruz.’ dedi.

VERGİ REFORMLARI ARTIYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iş fırsatları ve özel yatırımların artarak devam ettiğini dile getirerek, "Türkiye'nin büyümesiyle alakalı olarak iyimseriz. Türkiye'nin yüzde 5'in üzerinde reel büyüme düzeyini devam ettirebileceğine inanıyoruz" demişti.

Hükümetin yaptığı başarılı reformlar sayesinde refahın arttığını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etmişti: "2019'dan sonra 2'inci, 3'üncü nesil reformlar gelecek. Bunlar Türkiye'yi yüksek gelirli bir ülke haline getirecek. Reform yapmak gerekiyor. Herkesin reforma ihtiyacı var. Türkiye'nin de ihtiyacı var. Çünkü biz sürdürülebilir, kapsayıcı dengeli ve yüksek bir büyüme oranı istiyoruz ve rekabet edebilirliğimizi artırmak, hassasiyetlerimizi, güçsüzlüklerimizi düşürmek istiyoruz. Azaltmak istiyoruz. Değer zincirinde üst basamaklara tırmanmak, tırmanmaya devam etmek ve dış mevduatla bağlantımızı azaltmak istiyoruz."