Yaş ve sigortalılık zamanını tamamlamış ama prim borcundan dolayı emekli olamayan Bağ-Kur'lulara yönelik fayda sağlayacak bir karar alındı. Yapılandırma kapsamında bulunan Bağ-Kur'lulara düşük faizli kredi yolu ile kolaylık sağlandı.

Bağ- Kur'lular krediyle borçlarını ödeyip, kendilerine verilecek emekli maaşıyla geri ödemede bulunabilecekler. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında düzenlenen görüşmede, yapılandırma kapsamındaki Bağ-Kur'lulara, borçlarını tamamlayıp emekli olmaları teminat göstermeye gerek kalmadan kredi kullanarak emekli olabilme imkanlarının olduğunu belirtti.

Sigortalılara düzenlenen kanun kapsamındaki borçlarını 30 Haziran 2017 tarihi mesai bitimine kadar yapılandırma ve 31 Ağustos 2017'ye kadar ödeme imkanından yararlanabileceklerini vurgulayan Palandöken, imzalanan protokolden sonra 90 binden fazla Bağ-Kur'lunun emekli olmasının kolaylaştığını söyledi.

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

TESK Başkanı Palandöken, söz konusu mesele hakkında ‘Mali açıdan yeterli imkana sahip olmayanlar için verilen bu kredi bir kolaylıktır. Vatandaşlarımız 31 Ağustos 2017'ye kadar bu kolaylıktan yararlanmak için bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezleri'ne ve Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuru talebinde bulunabilirler.’ dedi.