Avusturyalı Prinzhorn Holding kapsamındaki Hamburger Containerboard şirketi Kütahya'da 1 milyar TL yatırım yaparak kağıt fabrikası kuracağını belirtti.

TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN FIRSATLARI DEĞERLENDİRİYORUZ’

Prinzhorn Holding'in CEO'su Türkiye'de daha fazla ilerlemek için bütün fırsatları değerlendirerek organik ve inorganik fırsatlara yer verdiklerini açıkladı.

500 KİŞİ İSTİHDAM EDECEK

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından hazırlanna bültene bakılırsa, 300 milyon euro yatırım gerçekleştirecek fabrikanın 2020 yılında hazır bir şekilde 500 kişiyi istihdam etmesi bekleniyor.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

Normalde, Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkilerde pek sıcaklık görülmüyor. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler vasat bir durumda. Ancak bu ilişkilerin ekonomik birlikteliklere engel olmadığı yapılacak yatırımla ortaya koyuluyor. Söz konusu fabrika, Türkiye’de ilk sıfırdan yatırımını gerçekleştirecek.

TÜRKİYE’DE 3. FABRİKASI OLACAK

Fabrika hazır olduğunda senede 480,000 ton konteyner kartonu üretecek Avusturyalı şirketin Türkiye'de 3. Kağıt fabrikası olacak.

GEMİLERDEN YATIRIM ELDE EDİLİYOR

Diğer yandan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı açıklamalarda, boğazlardan günde yaklaşık olarak 125 geminin geçtiğini söyleyerek, ‘Gemilerin demir atıp bekledikleri sürenin 48 saatten 168 saate yükseltilmesiyle Türkiye’nin senelik yaklaşık 500 milyon dolar döviz getirisinin olacağı görüşündeyiz.’ açıklamasını yaptı.