Çin’in Kalite Denetleme ve Teftiş Karantina İdaresi, geri çağrısı olan otomobillerin, 9 Kasım 2016 ile 26 Mayıs 2017'de üretilmiş olan "DB11" model 111 tane aracı kapsayacağını bildirdi.

Lastik basıncının göstergesi hata olduğunu sebebi ile potansiyel olarak güvenlik riskinin barındırdığı belirtildi, aşağı yukarı 200 bin dolar değerinde olan araçların amacıyla geri çağırma işlemi 1 Ağustos 2017’den itibaren başlatılacağı ifade edildi.
Aston Martin'in, otomobillerinde bulunan kusur parçaları ücretsiz olarak değiştirileceği duyuruldu.

HONDA VE VOLKSWAGEN’DE AŞAĞI YUKARI 2 MİLYON ARACINI GERİ ÇAĞIRDI

Otomobil devlerinden olan Honda markası, akü sensörünün alev alma ihtimali sebebi ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 1.2 milyon Accord model aracını geri çağırmayı planladı. AP'nin yer verdiği habere göre bu durumun yani otomobilleri geri çağırma 2013 ile 2016 seneleri aralarında imalatı tamamlanmış olan araçların tümünü kapsayacağını bildirdi.

Otomobil firması Honda yapmış olduğu açıklamada devlette, motor bileşenleri alev almasının kaynaklanmış olacağı dört olay yaşanmış olduğunu ve bu olaylar neticesinde herhangi bir problem olmadığını yaralanma veya ölümün yaşanmadığını ifade etti. Geri çağrılmış olan otomobillerin sensörleri yenileriyle değişimi yapılacak.

Volkswagen şirketinin yöneticilerinden yapılan açıklamaya göre fren kontrol sistemleri bazı sürüş koşulunda doğru çalışmamakta. Bu koşullarda yer alan kopma ve önden kopma olarak bilinmekte ve araçta direksiyon vasıtası ile verilmekte olan dönme açısında karşı aşırı tepki verilmesinin ya da daha az verilen tepki vermesinin durumlarında yol tutuşu sağlamayarak savrulması olarak gösterilmiş oldu.

Volkswagen'in arabaları geri çağırmasının ardından yazılım güncelleme olmadığı şekilde, ani fren esnası sırasında da fren kontrol programında ideal olarak çalışmadığının firma yöneticisi tarafından dile getirildi. Alman imalatçı sözü edilen konunun problem sebebiyle Almanya'da 288 bin Volkswagen şirketi otomobili geri çağırmış oldu. Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Audi ve Skoda şirketin de dahil edildiğinde bu sayı 385 bini buldu. İsviçre'de ise 22 bin otomobilin geri çağırdığını söyledi.