Türkiye'nin savunma sanayisi ve yüksek teknolojideki lider firmalarından ASELSAN, faaliyet bölgelerindeki başarısının dışında borsada da dikkat çekici bir performans gösteriyor.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinin art arda rekorlar kırdığı bu süreçte ASELSAN da değerine değer kattı.

Borsa İstanbul'da 1990 senesinden bu yana işlem gören ASELSAN'ın halka açıklık oranı yüzde 15,30 seviyesinde bulunuyor.

ASELSAN hisse senedi evvelki senelerde olduğu gibi 2016'da da Borsa İstanbul'da işlem gören diğer hisse senetlerinden pozitif ayrıştı. BIST 100 endeksi sene boyunca yatırımcılarına yüzde 9 seviyesinde kazandırırken, ASELSAN hisse senedi yatırımcılarına yüzde 51 getiri katkısı verdi.

Şirketin hisse senedi geçtiğimiz sene en düşük 8,38, en yüksek 12,71 lira düzeylerine çıktı. Piyasa değeri geçen senenin sonunda 12 milyar 710 milyon lira olan şirket, 2016'yı borsanın en değerli 16'ıncı şirketi olarak kapattı.

BIST 100 endeksinin aralıksız 7,5 aydır süren yükseliş trendi ASELSAN'ın performansıyla birleşince şirket hem değerine değer kattı hem de yatırımcısına kazandırdı.

ASELSAN hisse senedi birçok gün hem en çok kazandıran hem de en fazla işlem gören hisseler içerisinde bulundu. Şirketin hisse değeri dünkü kapanışta 23,98 lirayı gördü. Şirket hissesinin yılbaşından bu tarafa getirisi yüzde 88,89'a karşılık geldi.

Bu gelişmelerle birlikte ASELSAN'ın piyasa değeri yaklaşık 24 milyar liraya ulaştı. Şirket böylece en değerli şirketler arasında kendine 9. sırada yer buldu. ASELSAN bu performansıyla Türk Telekom, Sabancı Holding, BİM Mağazalar, Yapı ve Kredi Bankası, Arçelik, Türkiye Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ford Otosan, Tofaş Otomobil Fabrikası, Anadolu Efes, Türk Hava Yolları gibi Türkiye ekonomisinin önde gelen aktörlerini geride bıraktı.