Dolar, 5 Temmuz Çarşamba günü itibariyle alış fiyatı 3.5562 TL’den, satış fiyatı ise 3.5577 TL’den işlem görüyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü 17:00 itibariyle piyasalarda dolar, alırken 3.55 seviyelerine yükselmişti dolar bu yükselişini korumaya devam ediyor. Euro, alış fiyatı 4.0397 TL, satış fiyatı 4.0411 TL’den işlem görmeye başladı.

EURO – DOLAR 1.1360

Ekonomi analizcileri, Brexit toplantılarının bugün başladığını söyleyerek, toplantıların sterlin - dolar ve avro - dolar paritesinin yönü üstünde etkisi olacağını dile getirdi. Geçtiğimiz haftayı değer kazancı ile bitiren sterlin - dolar paritesi şu dakikalarda yatay seyir takip ederek 1,2928’den, euro - dolar paritesi ise 1,1360 ile eski değerinin hemen üstünde işlem gördü.

DOLAR VE EURO FİYATLARI NEDEN ARTAR, NEDEN AZALIR?

Genel olarak döviz, yabancı devletlerin para birimini temsil eden belgeye verilen addır. Altın ücretlerinde olduğu gibi döviz kurları da yani fiyatları da arz ve talep dengesine göre belirlenir. Devletlerin diğer ülkeler ile yapmış olduğu alışverişlerde oluşan cari açık o ülkenin döviz talebini ifade etmektedir. Yani bir devletin döviz isteği cari açığından meydana gelmektedir denilebilir.