Türkiye’de gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi’nin kapsamı altında düzenlemekte olan ‘Suudi Arabistan Bakanlık Oturumu’na devletin üst düzey yetkilileri de katılım sağladı. Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji, devletinin ilerde ki vizyonunu söyleyerek, "Suudi Arabistan hükümetinin oluşturmuş olduğu 2030 vizyonunun sonuna kadar arkasında duracaktır. Bu kapsam altında, Türkiye’deki tüm ciddi yatırımcılar ülkemize gelerek bu fırsatları görmeye davet etmekteyiz." diye ifade etti.

“SİZİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ”

Suudi Arabistan Genel Yatırım Departmanının Başkanı Ayıdth El-Otaibi de senelik olarak aşağı yukarı 30 milyar dolarlık yatırım öngörüldüğünü bildirdi.

Suudi Arabistan Genel Yatırım Departmanının Başkanı Ayıdth El-Otaibi, "Bu tasarılarımızın seneler boyu süreceği ve tüm fırsatlar ile yakalamaya çalışıyoruz. Türkiye’de yatırımcılarının Suudi Arabistan'a davet etmek istemekteyiz. Suudi Arabistan'a gelerek yatırım yapmayı düşünmekteyseniz çekinmeden gelebilirsiniz, sizler ile birlikte çalışmayı dört gözle beklemekteyiz." ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 10 TEMMUZ'DA PETROL KONGRESİNDE ŞÖYLE KONUŞMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22. Dünya Petrol Kongresine 10 Temmuz Pazartesi günü katılım sağlayıp şu konuşmayı yapmıştı:

"Ülkemiz olarak baştan beri kaynak vatandaşların huzur ve refahının artırılmasına yönelik olarak kullanılmasının taraftarıyız. Ülke coğrafyası ve siyasi sebeplerle enerji dengelerimizin hassas bir noktasında yer almakta.

Ülkemizin enerji imalatçıları ile tüketicilerinin aralarında doğal köprü görevinde yer almakta. Yeni petrol ve doğalgaz boru hatlarının ülkemizin enerji koridorunun görevlerini pekiştirerek devam edecektir.

Ülkemizin jeopolitik konumu gereğince önemli bir noktada yer almaktadır. Transit bir devlet olarak her şeyi yapmaktayız ve daha fazlası için uğraşıyoruz.

Siyasi olarak istikrarın ayrıca ekonomimizin gelişmişliği hatırı sayılır bir aktör durumundayız. Azerbeycan ülke doğalgazının Türkiye’ye sevkine olanak sağlamak için Bakü – Tiflis - Ceylan hattını da devreye soktuk. Şu anda TANAP hattımız ele alınacak.

Hazar ve Ortadoğu bölgelerinde devletimize ve Avrupa'ya gaz taşınması düşünülüyor. 2020 senesinde devreye gireceği düşünülüyor."