Antalya’nın ilçelerinden Döşemealtı'nda, ülkemizde farklı kentlerden, kök boyaları ile boyanmış olan, Osmanlı ve Selçuklu motiflerinin başında olmak üstüne çeşit çeşit motiflere bezenerek dokunmuş eski halı ve kilimleri toplamış olan satıcılar, yaptığı çeşitli bir dizi işlemlerin ardından bu malların yeniden ekonomide yer bulması için kazanımlar sağlanarak piyasaya sunulmaya çalışılıyor.

İŞ ADAMLARININ VE BİRÇOK ÜNLÜNÜN EVİNİ SÜSLÜYOR

Steril havuzlarda yıkanmış olan ve temizlenen bu halı ve kilimlerin, kilometrelerce büyüklüğündeki tarlalara serilerek güneş ile mikroplardan arınması sağlanıyor ve renkler aracılığıyla yumuşamaya bırakılıp açılması gerçekleştiriliyor. Yağmur yağdığı sırada ise depolara kaldırılan, güneş açmasıyla tekrar serilmekte olan bu halı ve kilimlerin, iş adamlarından çok birçok yerli ve yabancı ünlünün evini süslemesine olanak sağlıyor.

MOTİFLERDE DUYGULAR YÜKLÜ

Motifleriyle pek çok duygunun anlatıldığı halı ve kilimlerin güneşlenme zamanı 10 gün ile 3 sene arasında değişim göstermekte. Güneşlenme işleminin ardından kullanıma hazır hale getirilmiş olan ürünlerin, Amerika, Yunanistan, İtalya, Avustralya, İsveç gibi devletlere de ihraç edilmesi sağlanıyor.

Bazı yerli ve yabancı turistlerin de adeta "halı tarlası"na dönen Antalya Döşemealtı'nda hem bu ilginç olan görüntünün izlenmesi sağlanıyor hem de satışı yapılarak yerli ekonomiye katkı sunuluyor.