Döviz kurlarındaki sert iniş ve çıkışların etkisi ile yeni seneye yükseliş ile başlamış olan altın, devam eden 5 ay boyunca art arda değer kaybetmiş oldu.

Haziran ayı içerisinde 140,5 TL’den tamamlanmış olan altın, 154,4 TL’den ile rekor kırmış olduğu nisan ayında bile yüzde 0.83'lük düşüş yaşamaştı.

165 LİRAYA KADAR ÇIKABİLİR

Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş, seneye 130 TL seviyesinden başlayan altın fiyatları, yatırımcının en çok sevdiği yatırım aracı olarak yer bulduğunu söyledi.

Fiziki olarak altında ki talebin artacağını altının gram ücretinin düşüşüne bağlı olarak ifade edilen İslam Memiş, "Altının gram ücretini yükselmeye bağlı olarak 150 ile 155 veya 165 lira oranlarına sürpriz olmaz." diye dile getirdi.

GÜNCEL ZİRVELERE HAZIR OLUN

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu da, gram altında nisan ayı içerisinde 154.41 TL’lik en yüksek orana ulaşmış olduğunu söyleyerek, "Baktığımız zaman, gram altın için kazancın önemli kısmı 1 ile 12 Ocak'ta oluşmuş oldu. Bunun büyük ağırlığı ise dolar kurlarında artış, diğeri ise ons altında olan artış geliyor." diye ifade etti.