Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile tütün ürünlerinin asgari maktu ve maktu vergi tutarlarında, ÖTV kanununa göre yapılması öngörülen otomatik maktu vergi artırımının Temmuz-Aralık dönemi için uygulanmaması kararlaştırılmıştı.

ALKOLLÜ İÇECEKLERE ZAM

Fakat hükümet alkollü içecekler için böyle bir kararname yayınlanmadığı için ÖTV artışı otomatik olarak yürürlüğe girdi.Senenin ilk yarısındaki yüzde 7.82'lik yurtiçi üretici fiyatı endeksi alkollü ürünlere ÖTV artışı olarak yansıdı.

Alkollü içeceklerin toplam enflasyon sepeti üzerindeki ağırlığı yüzde 0.39 seviyesinde.Dolayısıyla zammın manşet enflasyona kaydadeğer bir etki yapması beklenmiyor.

2 TEMMUZ İTİBARİYLE SİGARAYA'DA ZAM GELİYOR

Geçtiğimiz günlerde açıklanan resmi açıklamaya göre 2 Temmuz 2017’de tütün mahsullerine zam yapılacağı duyuruldu.Sigara, fiyatlarıyla en son Ocak 2017’de oynama yapılmıştı.Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan sigara zammının 2 Temmuz 2017’da olacağı bilgisi geldi. Zamdan sonra sigara fiyatı listesi ise şöyle, bazı sigara markalarının 50 kuruş, bazılarının 1 lira olduğu görülüyor. 2 Temmuz'da uygulanacak zammın ÖTV zamları ile ilgisinin bulunmadığı açıklandı.

2 Temmuz'dan sonra sigara ve alkollü içeceklerde zam yapılacağı duyuruldu.