OPET, ilk yurt dışı atılımı bundan tam 13 sene önce Bulgaristan'dan bir akaryakıt istasyonu satın alarak başlamıştı. Fakat bu yatırımın pek uzun sürmemiş ve yeteri kârın elde edemediği amacıyla devletten çıktı.

OPET, ikinci yurt dışı seferinde ise Sırbistan'a yapmaya hazırlanmakta. Diğer anlamda firmanın yurt dışından firma alabileceğinin sinyalinde OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca, daha önce medyaya yapmış olduğu açıklamalarda vermiş olduğu ve "uygun bir zeminin bulunduğunda yurt dışında satın alımlarına gideceğiz.” diye ifade etmiş.

FRANSIZ TOTAL İLE İRAN ANLAŞMA SAĞLADI

Fransızların petrol firması Total, İran Milli Petrol Firması ile alanda en büyük doğalgaz sahasının Güney Pars'ın 11. safhası güncelleştirilmesi için anlaşma imzalandığını bildirdi.

Fransız Şirket Total'den yapılan yazılı bildiri, proje ile 2021 itibaren İran'ın iç pazarı doğalgaz tedarik sağlaması tasarladığı dile getirildi.
Güney Pars anlaşması 20 sene geçerli olmasını vurgulayan açıklama, projenin operatör yüzde 50,1 hisse ile Total olacağını ifadesinde yer verdi.
Açıklama, Güney Pars sahası 11. bölümü geliştirilme projesinde, Çinli CNPC firması yüzde 30, İranlı Petro pars'ın ise yüzde 19,9 hissenin sahibi olacağını aktardı.