Bugünkü Resmi Gazete sayısında yer almış olan Bakanlar Kurulu kararlarına göre; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın sondaj, workover, kuyu bitirilme ve jeofizik operasyonu servis hizmetinin işlerine ait her türden araç, iş makinesi, kule, gemi, ekipman, sondaj park sahalası ve müştemilat BOTAŞ'a ait TPIC'e bedelsiz olarak devredileceği bildirildi.

Karar kapsamı altında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın yurt içerisinde ve yurt dışarısında doğrudan doğruya sahip olmuş olduğu petrol arama ve işletme ruhsatı da tüm hak ve yükümlülüğüyle beraber Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na devredilecek.

OPET'İ SIRPLAR SATIN ALIYOR

OPET, ikinci yurt dışı seferinde ise Sırbistan'a yapmaya hazırlanmakta. Diğer anlamda firmanın yurt dışından firma alabileceğinin sinyalinde OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca, daha önce medyaya yapmış olduğu açıklamalarda vermiş olduğu ve "uygun bir zeminin bulunduğunda yurt dışında satın alımlarına gideceğiz.” diye ifade etmiş.

FRANSIZ TOTAL İLE İRAN ANLAŞMA SAĞLADI

Fransızların petrol firması Total, İran Milli Petrol Firması ile alanda en büyük doğalgaz sahasının Güney Pars'ın 11. safhası güncelleştirilmesi için anlaşma imzalandığını bildirdi.

Fransız Şirket Total'den yapılan yazılı bildiri, proje ile 2021 itibaren İran'ın iç pazarı doğalgaz tedarik sağlaması tasarladığı dile getirildi.
Güney Pars anlaşması 20 sene geçerli olmasını vurgulayan açıklama, projenin operatör yüzde 50,1 hisse ile Total olacağını ifadesinde yer verdi.
Açıklama, Güney Pars sahası 11. bölümü geliştirilme projesinde, Çinli CNPC firması yüzde 30, İranlı Petro pars'ın ise yüzde 19,9 hissenin sahibi olacağını aktardı.