American Airlines tarafınca yapılmış olan acıkmada şunlar belirtildi Katar Hava Yolları, Amerika Birleşik Devletleri şirketinin yüzde 10 hissesinin satın alınma amacıyla rekabet kuruluna yapmış olduğu izin başvurusu tekrar güncellendi. American Airlines ise hem Katar Hava Yolları hem de Abu Dhabi merkezi Etihad ile ortak bir uçuş alanı olan anlaşmanın fesih etti.

Amerika Birleşik Devletlerine göre Katar, Etihad ve Emirates şirketleri, uluslararası ve deniz aşırı uçuşları olan devlet sübvansiyonları aracılığıyla düşük ücret ve daha fazla kolaylığın sunabildiği amacıyla haksız rekabeti gündeme geldi.

BERABER UÇUŞLARA SON

Orta Doğu şirketlerinin Amerika Birleşik Devletleri havaalanlarına erişiminin engellenilmesi ya da erişim isteyen Amerikalı havayolu firmaları Beyaz Saray ile dirsek teması hâlinde ve yüz yüze görüşmelerde bulunacak.

Qatar ve Etihad ile ortak uçuş anlaşmasının feshedilmesinin American Airlines'a göre herhangi bir finansal gerilemenin getirilmeyeceğini dile getirildi. Yapılan açıklamanın Etihad ve Katar şirketleri devletten yasa dışı teşvikler almakta.

Amerika’nın en büyük hava taşımacısı firması olan American Airlines, yapmış olduğu açıklama üzerinde geçtiğimiz ay firmanın ait hisselerin yüzde 10'luk bölümüne sahip olmak isteyen Katarlıların Federal Ticaret Komisyonu'na önceki başvurusunda geri çekerek yenisini sunduğunu da beldirdi.