Amerika Birleşik Devletleri'nin petrol endüstrisi görüntüsü ve kısa dönemli ham petrol imalatı ile ilgili göstergenin kabul edildiği petrol sondaj kulesi sayısının, 26 ve 30 Haziran arasını kapsayarak bu haftadan itibaren 756'ya düştü.

Petrol alanın hizmet firmalarından Baker Hughes'un açıkladığı hafta boyunca yayınlanan veriye göre, Amerika Birleşik Devletleri petrol endüstrisinin bu hafta boyunca iki petrol çıkarma kulesinin hizmetinden geri çekildi.

Bu sayede devletteki petrol çıkarma kulesinin rakamı 23 hafta üst üste yükselme kaydetmiş oldu ardından bu hafta düşerek 756'ya geriledi.

PETROL İMALATI GEÇTİĞİMİZ SENE ÇOK SERT GERİLEDİ

Amerika Birleşik Devletleri'nin ham petrol imalatında da geçtiğimiz hafta sert bir gerileme yaşandığı belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Enformasyon İdaresinin 26 Haziran 2017 Çarşamba günü açıklandığı oranlara göre, devlette ham petrol imalatı geçtiğimiz hafta günlük olarak ortalama 100 bin varil gerileme kaydederek 9.25 milyon varile düştü.

GEÇEN HAFTA ABD’DE EN DÜŞÜK FİYATI GÖRÜLDÜ

Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı Teksas cinsi ham petrolün varil ücreti de geçtiğimiz gün 44.20 dolardan bitirildikten sonra bugün yüzde 2.8 düşerek 42.95 dolara indi ve 14 Kasım 2016'dan bugüne gelene kadar en alt orana düşmüş oldu.

Libya'nın ham petrol imalatını son 4 senenin zirvesinde çıkmasının etkisi ile küresel piyasalarda arz artığı yükselmeye başlayarak ücretlere yansımaya yaşadı.

Avrupa taraflarında, petrol ücretlerinde azalma görülmeye başlaması tehlike iştahının düşmesi ile Avrupa borsasında da dün kayıp fark edildi. Asya tarafında, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,45 azalarak 20,138.79 seviye kapanarak, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,05 azalarak 3.138,40 oran derecesinde bulunmaya başladı.