Emlak Bankası'nın yeniden faaliyetlerine başlayacağı açıklaması ekonomi gündemine damgasını vurdu. Maliye Bakanı Naci AĞbal'ın son dakika açıklamalarında yapıalcak olan yasal düzenleme ile Emlak Bankasının tekrardan faaliyete geçeceği belirlendi. Nağbal konu ile alakalı olarak "Yasal düzenlemenin akabinde, BDDK'ya gerekli başvurular yapılacak ve Emlak Bankası yeniden faaliyete geçecek" dedi.

ÖZELLEŞTİRME VE SEKTÖRELLEŞTİRME GİBİ BİR PLAN YOK

Bunu akabinde ortaya atılan özelleştirilecek ya da sektörel bankacılağı adım atacak gibi iddialara karşılık da Ağbal,  "Şu anda Emlak Bankasını ne özelleştirme gibi bir planımız var ne de sektörel bir bankacılık yapma düşüncesi var" dedi. Bu şartlrda 2001 yılında kapatılan Emlak Bankası yeniden açılacak. 

EMLAK BANKASI KALİTESİNİ KORUYACAK

Emlak Bankası hakkında açıklamalar yapan Ağbal, bankanın bir geçmişinin olduğunu ve sektörel olarak da kaliteli olduğundan bahsetti. Marka değeri var şeklinde açıklama yapan Ağbal, "Yönetim Kurulu kendi çalışmaları çerçevesinde hükümetimize bir plan getirecek. O çerçevede bankanın ekonomiye katkı sağlaması için çalışma içinde olacağız" diye konuştu.

KANUNLAR İLE BDDK'DAN İZİN ALINACAK

AlacakLArın yenden yapılanmasına istinaden açıklama yapan Ağbal, bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 10. maddesinin kabul edildiğini açıkladı. Kabu edilen bu maddelere göre, Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi ile Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi, BDDk'dan gerekli bşvuru ve izinler akabinde yeniden faaliyete geçileceği belirlendi.