Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 'Puan Türü Değişiklikleri' konusunda bugün yapılan duyuruda, ''Duyuruda belirtilen yeni düzenleme, yüksekokuldan fakülteye dönüşen sadece perfüzyon ve antrenörlük eğitimi programları için geçerlidir. Karar, YGS ile öğrenci alan diğer programları kapsamamaktadır. Bu iki program dışında ve başka programlar için bir değişiklik söz konusu değildir.'' açıklamasında bulundu.

''Yapılan duyuruda belirtilen düzenlemenin yüksekokuldan fakülteye dönüşen sadece perfüzyon ve antrenörlük eğitimi programlarına ilişkin'' olduğunun altı çizilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Karar, YGS ile öğrenci alan diğer programları kapsamamaktadır. Bu iki program dışında başka programlar için bir değişiklik yapılmamıştır. Bu iki programdan perfüzyon programı, sadece bir üniversite bünyesinde yer almaktadır. Bu program yüksekokul bünyesinden fakülte bünyesine aktarıldığı için puan türü de zorunlu olarak LYS'ye dönüştürülmüştür. Yüksekokul bünyesinde merkezi yerleştirme ile öğrenci alan antrenörlük eğitimi programı da sadece bir üniversite bünyesinde yer almaktadır. Bu program da yüksekokul bünyesinden alınarak fakülte bünyesine aktarıldığı için puan türü de zorunlu olarak LYS'ye dönüştürülmüştür. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan antrenörlük eğitimi programları bu yıl da YGS ile öğrenci almaya devam edecektir.''

YÖK'ün yaptığı açıklamada, ÖSYM tarafından duyurulan değişikliğin sadece iki üniversitenin iki programı ile sınırlı olduğu ve bu iki program dışında başka programlar için bir değişikliğin yapılmadığını belirtti.