Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), hem sınava girmelerine rağmen sınavları geçersiz sayılan 50 öğrencinin kazandığı haklara kavuşması için hem de sınava başvuru yaptığı halde sınava giremeyen ve mağdur olan 102 bin öğrenci adayına yeni bir sınav hakkı tanınması için ÖSYM'ye öneri sunacak. Basında yer alan bazı iddialara göre, ÖSYM ve YÖK'ün yeni bir sınav hakkında sıcak bakmadığı ancak eskisi gibi de olumsuz bakmadığı ifade edildi.

BAŞDENETÇİ ŞEREF MALKOÇ İŞARET ETTİ

Başdenetçi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunu'nun (KDK) tanıtımını yaparak, ÖSYM'nin yaptığı YGS sınavında 15 dakika kuralıyla alakalı düzenlemeye örnek gösterdi. 

Başdenetçi Şeref Malkoç, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek'in konuşmasının ardından kürsüye gelerek şu değerlendirmelerde bulundu:

Başdenetçi Malkoç, ''Gazetelerde okuduğunuz, haberlerde izlediğiniz, bir yılım boşuna gitti diye kendini heba eden, üzen ağlayan birçok öğrenci kardeşimiz vardı. Bunun telafisi yok. Hatta bu yüzden intihar eden ve intihar teşebbüsünde bulunan birçok genç kardeşimiz olmuş. Bazı öğrenci velileri bizlere geldi. Bu konuyla alakalı hemen harekete geçtik. ÖSYM ve YÖK'teki arkadaşlarla ve uzman kişilerle görüşmeler yaptık. Anayasamızda kişisel haklar vardır. Kanunla düzenleme yaparken bile bu hakkın özüne dokunamazsın. İlacıyla sınava giden öğrencinin sınavını bile geçersiz saymışlar. Bizim uğraşmamız sonucu iptallerini geri aldılar. Sınava yetişemeyen öğrenci kardeşlerimizle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Binlerce öğrencinin hakkı geri alındı. Bu kurum bu yüzden var.'' ifadelerini kullandı.