Türkiye’nin yükseköğretim alanında devletleri ve vakıf üniversiteleri aracılığıyla gösterdiği atılım; üniversitelerin uygulamalı sağlık eğitimi alanında yurt içinde ve yurt dışında yaptığı çalışmalar, Türkiye’nin eğitim çıtasını yukarıya taşıyor.

Uygulamalı eğitim konusunda kurulduğu günden bu yana özel önem veren İstanbul Aydın Üniversitesi(İAÜ) Tıp Fakültesi Sağlık Bilimler Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulunun da gerçekleştirdiği laboratuvar ve yerinde uygulama destekli eğitimlerle büyüyen sağlık pazarında yüksek teknolojili sağlık hizmeti sunacak insan kaynaklarını yetiştirmek için etkin rol üstleniyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye’nin eğitim kalitesini yukarıya çekecek her türlü girişime destek sunarken; yurt dışında sağlık alanında eğitim faaliyeti yürüten Sağlık Bilimleri Üniversitesinin hem Türkiye’de hem de uluslararası tıp alanında eğitim dünyasına katkı sunmasının Türkiye’nin dünyada etkin olmasını sağlama adına anlamlı buluyor. 

UYGULAMALI SAĞLIK EĞİTİMİ TÜRKİYE İÇİN KAZANÇTIR

İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Dr. Mustafa Aydın'ın konuyla ilgili verdiği demeç şu şekilde:

Geleceğin bilim insanlarının yetişmesini sağlayacak bir vizyonla hareket eden İstanbul Aydın Üniversitesi, attığı her adımda ülkemizin geleceğine yönelik bir yaklaşım içinde olmakla beraber bu alanda yapılan her türlü girişimi de yürekten desteklemektedir.

‘Önce insan önce sağlık’ yaklaşımıyla sağlık alanında attığımız adımlar, her şeyden önce ülkemizi çağdaş tıp alanında ileri bir düzeye taşıyacaktır. Üniversitemizin çağdaş ve olağanüstü imkanlarıyla eğitim gören öğrencilerimizin ülkemizin sağlık alanında nitelikli, insan gücüne katacağı çok değer var.

Keza bizleri bu yaklaşımı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesinin uluslararası alandaki vizyonu, Türkiye için bir kazanç olacaktır.

Sağlık Bilimleri Üniversitesinin hem yurt içinde eğitim ve araştırma hastaneleri ile kurduğu uygulama ve araştırma odaklı eğitim yaklaşımı, hem de yurt dışında gerçekleştirdiği sağlık eğitimi kampüsleri çok değerlidir ve Türkiye’nin sağlık eğitimindeki kalite seviyesini yukarılara taşıyacaktır. Sayın Prof. Dr. Cevdet Erdöl Bey’e ortaya koyduğu bu vizyon ve başarısından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

PROF. DR. CEVDET ERDÖL’DEN İAÜ’YE İŞ BİRLİĞİ ZİYARETİ

Ağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İstanbul Aydın Üniversitesine (İAÜ)teşekkür ziyaretinde bulunarak Moda Tasarım Bölümü ile yapılan iş birliğinin önemine dikkat çekti.
SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün girişimleriyle ortaya konulan vizyonla, Türkiye’nin sağlık alanında oynadığı rolün daha da önem kazandığına vurgu yapan Dr. Mustafa Aydın, Türkiye’nin sağlık eğitimi alanında uluslararası bir seviyeyi yakalamasında Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün ortaya koyduğu çalışmaların önemli bir açılım yaratacağına dikkat çekti.

Türkiye’de 16 ilde 58 eğitim ve araştırma hastanesiyle ‘uygulama ve araştırma’ anlaşması içinde olduklarını belirten Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bunun sağlık alanında yetişen her bir öğrencinin teoride olduğu kadar pratikte de iyi bir eğitim süzgecinden geçmesini sağlayacağını söyledi. İAÜ Florya Halit Aydın Yerleşkesi’ni gezen Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İAÜ Tıp Fakültesi ve Temel Tıp Bilimleri Laboratuvarları hakkında bilgi aldı.

PROF.DR.CEVDET ERDÖL (SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ)

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl'ün konuyla ilgili verdiği demeç:

Hedefimizi Yaşam Kalitesini Artırmak...

Sağlık Alanında eğitim standartlarını yükselterek ulusal ve uluslararası düzlemde nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Nihai amacımız; bilim üretmek, teknolojik ürünler anlamında ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmak, bu kazanımları ihtiyaç duyan ülkelerin hizmetine sunmak, geçmişten geleceğe köprü olmak, yaşam kalitesini artırarak insan ve toplum sağlığına katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda insan, toplum, çevre ülke ve dünya sorunlarına duyarlı evrensel yaklaşım içindeyiz.

Gerek yurt içinde 58 eğitim ve araştırma hastanesiyle yaptığımız iş birliği, gerekse yurt dışında hastanelerle ve diğer kuruluşlarla yaptığımız çalışmalar, Türkiye’miz adına sağlık alanında üstlendiğimiz misyonu layıkıyla yerine getirme çabasıdır. Bunu daha da ileriye taşımak ve Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmak bizim için büyük bir önem arz etmektedir.

 

SBÜ MÜZESİNE İAÜ’LÜ MODA TASARIM ÖĞRENCİLERİNDEN ARMAĞAN

İAÜ Moda Tasarımı öğrencileri, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Müzesi’ne destek verdi. Öğrencilerin özel olarak hazırladığı geçmişten günümüze değişen ve 20 parçadan oluşan ‘Tarihsel Hemşire Üniforma Koleksiyonu’, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne hediye edildi. Koleksiyon, hemşirelik kıyafetlerinin milattan önce 7’nci yüzyıldan günümüze kadarki değişimine ışık tutuyor.

ÖĞR. GÖR. NİHAL BOLKOL (İAÜ MODA TASARIMI BÖLÜM BAŞKANI): ÖĞRENCİLER İÇİN İYİ BİR DENEYİM

Moda Tasarımı Programı olarak SBÜ Müzesi’nde sergilenecek Tarihsel Hemşire Üniforma Koleksiyonu’nu hazırlamış olmaktan gurur duyduk. Moda tasarım öğrencilerimiz gönüllü olarak geçmişten bugüne hemşirelerimizin giydiği kıyafetlere ilişkin bu proje içinde olmanın heyecanını yaşadılar. En önemlisi de bu çalışma, öğrencilerimizin iyi bir deneyim kazanmalarını sağlamıştır.

 

PROF. DR. CEVDET ERDÖL KİMDİR?

Cevdet Erdöl, 16 Şubat 1958'de Trabzon Sürmene'de doğdu. Babası Hasan bey Annesi Ayşe hanımdır. Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi'nden askeri doktor olarak mezun oldu.

Ankara GATA'da İç Hastalıkları ve Kardiyoloji İhtisası yaptı. ABD'de Washington DC'de eğitim gördü. Ağrı ve Ankara Mevki Askeri Hastanelerinde çalıştı. GATA'da Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi'ne atandı. Doçent olarak, KTÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda Öğretim Üyeliği ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

2002'de profesör oldu. Yüzden fazla araştırması ve makalesi ulusal ve uluslararası yayınlarda yer aldı.
22. Dönem Trabzon Milletvekili. 22. Dönem'de TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi.

Adalet Komisyonu'nda oybirliğiyle kabul edilen 'Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl tarafından teklif edildi. Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildive 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Prof. Dr. Cevdet Erdöl Beyefendi, halihazırda Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin Rektörlük vazifesini ifa etmektedir.