Milli Eğitim Bakanlığı uzun bir zamandır, TEOG’un kaldırılması üzerine çalışmalar yapıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu sınav ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra bu sene TEOG sınavının yapılması imkansız gibi görülüyor.

Cumhurbaşkanı, bu sınavın kaldırılmasının basit bir mesele olduğunu bunun için çalışmaların zaman kaybedilmeden başlanması gerektiğini belirtmişti.

TEOG YERİNE HANGİ SİSTEM GELİCEK?

Söz konusu durum ile ilgili hazırlanan raporda, ‘Ortaöğretimde liselerin arasındaki farklılıkların en aza indirgenmesi için gerekli tedbirler alınacak. Okullar arasındaki mevcut değişikliklerin kaldırılması ile eş zamanlı bir şekilde ortaöğretimde öğrencilerin ikamet ettikleri yere yakın okullardan birine gitmesi üzerinde de çalışmalar yapılacak’ ifadeleri bulunuyor.

TEOG kalktığı zaman yabancı ve özel liseler kendi sınavlarını MEB’e bağlı olarak yapabilecekler.

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında yaptığı açıklamada, TEOG sınavının kaldırılması gerektiğini ifade ederek, ‘Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım.

Biz TEOG'la mı geldik Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün.

Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.’ açıklamasını yapmıştı.