Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, öğretmenlere mazeret doğrultusunda ikinci il içi ve il dışı atamaları ile alan değişikliği konularında tekrar hak tanındı.

MEB'in resmi internet adresinden yayınladığı bildiride, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın onay verdiği, öğretmenlerin mağduriyetlerinin azaltılması yolunda, mazeretine ilişkin iller arası ataması olmayan öğretmenlerin durumunun 5 Eylül tarihinden sonra tekrar değerlendirilmeye alınacağı haber verildi.

Söz konusu durumdan mağdur olan öğretmenlerin ikinci il içi ve iller arası yer değiştirmek için yapacakları başvurular, 8-12 Eylül tarihlerinde olacağı ifade edilen açıklamada, şu metin yazılı:

‘Alanlar itibarı ile zorunluluk arz eden durumlar incelenecek ve öğretmenlerin alan değişikliği başvuruları ise 18-22 Aralık 2017 tarihlerinde yapılacak ve sonuçlar 27 Aralık 2017 tarihinde belli olacak. Alan değişikliği yapılan öğretmenler, 19 Ocak 2018 tarihinden itibaren ilişiklerini bitirerek, yeni yerlerinde göreve başlayacaklar.’

81 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim hakkında önemli bilgiler ve eğitim üzerindeki çalışmalarla ilgili sayıları belirtti. Bakan Yılmaz, 2017 senesi Ağustos ayı MEBBİS raporlarına göre resmi eğitim kurumlarında görevli olan öğretmen rakamının 912 bin 250 olup, 81 bin 1 öğretmene de ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 2016- 2017 eğitim öğretim senesinde ülke çapında resmi ve özel okulların 1'inci sınıfına kaydını gerçekleştiren öğrenci rakamının da 1 milyon 234 bin 999 olduğunu ifade etti.