Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG açıklamasında sınavın kaldırılacağına ilişkin sözlerinin ardından, yerine gelecek sistem tartışılmaya başlanmıştı.

MEB HAREKETE GEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yeni liseye geçiş uygulamasına ilişkin çalışma grubu meydana getirildi. TEOG yerine gelecek sisteme yönelik bu hafta bakanlık görevlileri ile birlikte özel okul temsilcilerinin de aralarında yer aldığı bir toplantı düzenleneceği bildirildi.

TEOG YERİNE GELECEK SİSTEM

Milli Eğitim Bakanlığı uzun bir zamandır, TEOG’un kaldırılması üzerine çalışmalar yapıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu sınav ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra bu sene TEOG sınavının yapılması imkansız gibi görülüyor.

Cumhurbaşkanı, bu sınavın kaldırılmasının basit bir mesele olduğunu bunun için çalışmaların zaman kaybedilmeden başlanması gerektiğini belirtmişti.

TEOG YERİNE HANGİ SİSTEM GELİCEK?

Söz konusu durum ile ilgili hazırlanan raporda, ‘Ortaöğretimde liselerin arasındaki farklılıkların en aza indirgenmesi için gerekli tedbirler alınacak. Okullar arasındaki mevcut değişikliklerin kaldırılması ile eş zamanlı bir şekilde ortaöğretimde öğrencilerin ikamet ettikleri yere yakın okullardan birine gitmesi üzerinde de çalışmalar yapılacak’ ifadeleri bulunuyor.

TEOG kalktığı zaman yabancı ve özel liseler kendi sınavlarını MEB’e bağlı olarak yapabilecekler.