Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı açıklamada okul saatleri için valiliklere yetki verildiğini, duruma göre karar vereceklerini belirtmişti.

BAKANLIK GENELGE YAYINLAMIŞTI

Bakanlığın 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim yılında okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınlamıştı. Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayınlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim senesinde kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması” talep edildi.

Bu nedenle, “Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına izin verilmemesi” talimatı verildi. Tüm valiliklere gönderilen genelgede her vilayetin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istendi.

Okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Genelgede akşam çıkış saatiyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.

ÖTE YANDAN DİĞER İLLERDE KARAR VALİLERDE

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz okul saatleri hakkında önemli açıklama yaptı.

Bakan Yılmaz yaptığı açıklamada, ‘Okul saatleri konusunda valilere yetki verildi. Valiler bulundukları şehirdeki durumları inceleyerek kararları verecekler’ dedi.