Diyarbakır’a yeni bir okul açıldı. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve BİL Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Aydın, BİL Okulları’nın yeni kampüsü olan Diyarbakır BİL Okulları’nın açılış töreninde ‘değişim’ vurgusu yaptı.

Törende konuşan Dr. Aydın, “Dünyada her şey değişiyor. Dünyanın bir diğer ismi de değişim diyebiliriz. Bu değişime de en çok ayak uydurması gereken sektör eğitim sektörü zira, tüm sektörlerin üzerinde dünyanın ihtiyaç duyacağı insan kaynaklarını yetiştirebilir. BİL Okulları da bu hususta öncü kuruluşlardan biri” ifadelerini kullandı

“EN BÜYÜK TEMENNİMİZ DİYARBAKIR’A VAKIF ÜNİVERSİTESİ AÇMAK”

Diyarbakır’ın çok önemli bir merkez olduğuna dikkati çeken Dr. Aydın, “BİL Okulları 1994’ten bu yana eğitim sektörünün içinde. Diyarbakır’da okul açmak da bugüne kısmetmiş. Bizim Diyarbakır hakkındaki en büyük temennimiz de, buraya bir vakıf üniversitesi açmak. Konuyla alakalı incelemelere ve çalışmalara başladık. İnşallah en kısa zamanda da bu husustaki temennilerimizi gerçeğe dönüştürmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘DÜNYA ÜNİVERSİTESİ’ KONFERANSI

Dr. Aydın, Dicle Üniversitesi’nde ‘Dünya Üniversitesi Olma Vizyonu Üzerine’ konulu bir konferans verdi. Konferansta dünyanın politik, sosyal, siyasi ve coğrafi olarak sancılı bir süreçten geçtiğini kaydeden Dr. Aydın şunları aktardı:
“Hepimiz görüyoruz, dünyanın iç dinamikleri tekrardan yapılanıyor ve bütünüyle şekil değiştiriyor. Bu engellenemez değişimde zamanın önümüze koyduğuyla yetinmeyerek, bizler de geleceğe ilişkin değişim oluşturmalıyız. Ulusal bütünlüğümüzü korumak asli görevimiz, fakat çağdaşlaşma ve insan haklarından taviz vermeden, farklılıklarımızı birer zenginlik olarak değerlendirerek, onlara en üst düzeyde saygı göstererek, Nazım Hikmet’in ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine’ düsturu çizgisinde ilerlemeliyiz. Hedefi olmayanlar yaşayan ölü gibidir.”

“MAZERET DEĞİL, MARİFET ÜRETİN”

Dr. Mustafa Aydın, eğitimde hedeflerin neler olması gerektiğini de şöyle sıraladı:
“Eğitim; en az bir yabancı dil bilen, araştıran, sorgulayan, üreten, kendini sürekli geliştiren, katılımcı, bağımsız düşünebilen, iletişim becerileri yüksek, sosyal olarak kendini tanıyan, çözüm üretebilen, yenilikçi, girişimci, toplumsal sorumluluğun bilincinde insanlar yetiştirecek bir biçimde dizayn edilmeli. Hayali, umudu ve hırsı olan, hedefi ve özgüveniyle fark peşinde koşan insan kaynakları üretmeli. Unutulmamalı ki insan yarattığı fark kadar var. Doğru eğitim alan insanlar, yanlış yapmaktan çekinmeyen, disiplinli ve planlı, köklerinden kopmadan dünyayı kucaklayan, dünyanın her yerinde mesleğini yapabilen, dünyaya entegre, ülkesinin ve dünyanın sorunlarından haberdar ve çözüm odaklı insanlar olmalı.”

Sözlerini öğrencilere çeşitli tavsiyelerle noktalayan Dr. Mustafa Aydın, “Hiçbir zaman yetinmeyin. Hep daha fazlasını isteyin. Arayan değil, aranan insanlar olun. Mazeret değil marifet üretin. Ayrımın yeni ayrımları doğuracağını, aklın zekayı kontrol ettiğini aklınızdan çıkarmayın. Kararsız olmaktan kaçının. Unutmayın ki, en kötü karar dahi kararsızlıktan iyidir” diye konuştu.