Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile milyonlarca öğrencinin beklediği bu yıl TEOG sınavı olup olmayacağına ilişkin soru açıklığa kavuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG tartışmalarına son noktayı koyarak, ‘Bu yıl TEOG sınavı olmayacak.’ dedi.

MEB HAREKETE GEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığı uzun bir zamandır, TEOG’un kaldırılması üzerine çalışmalar yapıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu sınav ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra bu sene TEOG sınavının yapılması imkansız gibi görülüyor.

Cumhurbaşkanı, bu sınavın kaldırılmasının basit bir mesele olduğunu bunun için çalışmaların zaman kaybedilmeden başlanması gerektiğini belirtmişti.

TEOG YERİNE HANGİ SİSTEM GELİCEK?

Söz konusu durum ile ilgili hazırlanan raporda, ‘Ortaöğretimde liselerin arasındaki farklılıkların en aza indirgenmesi için gerekli tedbirler alınacak. Okullar arasındaki mevcut değişikliklerin kaldırılması ile eş zamanlı bir şekilde ortaöğretimde öğrencilerin ikamet ettikleri yere yakın okullardan birine gitmesi üzerinde de çalışmalar yapılacak’ ifadeleri bulunuyor.

TEOG kalktığı zaman yabancı ve özel liseler kendi sınavlarını MEB’e bağlı olarak yapabilecekler.

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım.' demişti