19 Kasım 2017
  • İstanbul 13°
  • Ankara
  • İzmir 14°
İmsak 06:15
Güneş 07:44
Öğle 12:56
İkindi 15:29
Akşam 17:54
Yatsı 19:17
BIST0
Dolar3.8776
Euro4.5748
Altın161.3250

Ankara Valiliği'nden Okul Saati Kararı!

Ankara'da ikili eğitim ve tam gün eğitim gerçekleştirilen ilkokul, ortaokul ve liselerin açılış vakitleri kesinleşti.

Ankara Valiliği'nden Okul Saati Kararı!

Ankara Valiliğinden yapılan duyuru şu şekildedir...

Okulların, öğrenciler için en uygun saatlerde açılmasını sağlamak nedeniyle, okul idarecileri, veliler ve Servis İşletmecileri Odası ile de istişare edilerek aşağıdaki kararlar alındı. 

1. İkili eğitim yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin sabah en erken 07:50'de açılacak,

2. Tam gün eğitim yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin sabah 08:30'da açılacak,

3. İklim şartları ve güneşin doğuşundaki değişime göre okulların açılış ve kapanış vakitleri tekrar gözden geçirilmesine, karar verildi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, talebelerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının önlemek için bir genelge yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim senesinde okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladığı duyurdu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayımlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim senesinde kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması”  ifade etti.

Bundan ötürü, 'Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi' talimatını verdi. Tüm valiliklere gönderilen genelgede her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istenildi. Okula giriş ve servis vakitlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği açıklandı.

İSTANBUL’DA 08.00’DEN ÖNCE ZİL ÇALMAYACAK

Geçen sene sabahın erken saatlerinde öğrencilerin yollara düşmesi yoğun eleştirilere neden olmuştu. Uykulu gözlerle dersbaşı yapan öğrenciler için İstanbul Valiliği bu seneye yönelik yeni bir adım atarak, ilçe milli eğitim müdürlükleri yanında kaymakamlıklara ve ilçe emniyet müdürlüklerine de gönderilen yazıyla ikili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00’den önce başlatılmaması talimatını verdiğini duyurdu.

Diğer Eğitim haberleri