Giydikleri siyah giysiler ve saçlarının favori bölümlerini uzatmaları ile bilinen Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudiler, Kudüs'te İsrail polisiyle çatıştı.

İsrail'de olmalarının nedenini "Yahudi şeriatını öğrenmek ve yaşamak" olarak belirten Harediler, askere gitmeyi kabul etmedikleri için tekrar polisle karşı karşıya geldi.

İsrail polis sözcülüğü tarafınfan gerçekleştirilen yazılı açıklamada, Haredi Yahudileri içerisinde askere gitmeyi kabul edenlere karşı saldırı ve kışkırtmada bulundukları belirlenenleri gözaltına almak üzere Kudüs'ün Haredi mahallelerinden Mea Şearim'e operasyon yapıldığı ifade edildi.

Bunun üzerine mahallede toplanan Haredi grubun polise yumurta ve su şişesi gibi şeyler atarak saldırdığı aktarılan açıklamada, olayda yaralanan olmadığı belirtildi. Açıklamada bunun dışında Mea Şearim'de gerçekleştirilen operasyonda iki kişinin gözaltına alındığı ve olaylara karışan herkesin "yakın zamanda adaletin karşısına çıkarılacağı" sözü verildi.

Üç sene askerlik yapmanın zorunlu olduğu İsrail'de askere gitmeyi kabul etmeyen Harediler sık sık polisle karşı karşıya geliyor.

ULTRA-ORTODOKS VEYA HAREDİ YAHUDİLERİ


İsrail nüfusunun yüzde 10'unu teşkil eden Ultra-Ortodoks Haredi Yahudileri, toplumun diğer kesimleri ile en çok entegrasyon sorunu yaşayan grup olarak biliniyor.