Anadolu'nun kapılarını açarak Türleşmesini sağlayan Malazgirt Zaferi'nin 946. yıl dönümü ülke genelinde büyük bir sevinçle ve törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da hazırlanan kutlama törenine katılarak önemli konuşmalar yaptığı program İngilizleri oldukça rahatsız etti. Zafer kutlamaları İngiliz medyasına da yansıtıldı.

İngiliz yayın yapan The Economist, ‘Türkiye'nin Cumhurbaşkanı bin yıllık bir savaşı çağırdı’ adlı makalesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları değerlendirildi.

MALAZGİRT'TEN İSTANBUL'A

Malazgirt Zaferi'ni ‘Hristiyan topraklarda Müslüman hakimiyeti’ şeklinde lanse eden İngiliz medyası, Bizans İmparatorluğu'na karşı kazanılan bu zaferin İstanbul'un fethine kadar uzadığını belirtti.

Medya yayınladığı makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması hakkında, ‘Erdoğan'ın 946 senelik bir savaşı hatırlaması Türk milliyetçilerinden güven almak için. gEçen yıl darbe girişimini atlatan ve Nisan ayında da az bir farkla referandumda başarı sağlayan Erdoğan kendine yeni destekçiler bulmak için bu yolu deniyor. Malazgirt'te ise başarısız olan darbeyi ortaçağ kampanyasına iliştirdi.’ şeklinde değerlendirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

‘Bundan tam 946 sene önde Sultan Alparslan kazandığı zaferle Anadolu'yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı attı. Anadolu'dan girip Avrupa'ya kadar yürüyen ecdadımızla şeref duyuyoruz. Bu zafer milletimize yeni bir zafer yeni bir istikbal kazandırdı.

Malazgirt Zaferi'nden 4 sene sonra İznik'te Anadolu Selçuklu Devleti'nin kuruluşunu ilan ettik. İki asır sonrada Osmanlı Çınarı yedi iklim 4 kıtayı çatısı altında toplamaya başladı’