Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump' ın Kongreye gönderdiği ve yeni büyükelçi atamalarını içeren liste ile alakalı olarak yazılı bir açıklama yaptı.  Yapılan açıklamada Trump' ın, halen ABD' nin Ankara Büyükelçiliği görevine devam etmekte olan John Bass' ı Kabil Büyükelçiliği' ne aday gösterdiği ifade edildi. Yeni görevine başlayabilmesi için Senato Genel Kurulundan onay alması gereken Bass'ın yerine gelecek yeni büyükelçinin kim olacağı ise henüz açıklanmadı.

8 EKİM 204'TE RESMİ GÖREVE BAŞLAMIŞTI

ABD Senatosu, 17 Eylül 2014 senesinde dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın Ankara Büyükelçiliğine aday gösterdiği Bass’ın atamasına onay vermiş, Bass 8 Ekim 2014'te yemin ederek resmen görevine başlamıştı.

Syracuse Üniversitesi' nden mezun olan Bass, 2004- 2005 senelerinde de dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney' nin Avrupa ve Avrasya konularında özel danışmanı olarak görev yapmıştı. Bass, 2005- 2008 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Operasyonlar Merkezi Direktörlüğü görevinde bulunmuştu. Merkez, Bass'ın direktör olduğu dönemde, Katrina kasırgası sonrasında uluslararası yardımların koordine edilmesi dahil, bakanlığın 25'i aşkın krize tepkisini idare etmişti. 2008- 2009 senelerinde Bağdat İl İmar Timi' ne başkanlık eden Bass, 2009- 2012 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri' nin Tiflis Büyükelçisi olarak görev yapmıştı.