Beyaz Saray tarafından yapılan iki farklı yazılı bilgilendirmede, Trump'ın Kuzey Kore'nin 3 Eylül'deki hidrojen bombası denemesine yönelik Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği, bu liderlerin Kuzey Kore’den yapılan tehdide karşı ortak oldukları açıklandı.

BASKININ ARTTIRILMASINA YÖNELİK KARAR ALINDI

Trump ile Moon’un görüşmesinde Kuzey Kore'nin dünya geneline yönelik bir tehdit konumunda olduğunu ifade eden açıklamada, ‘İki lider, bütün araçları ile birlikte Kuzey Kore üzerindeki baskının artırılması kararında anlaştılar.’ ifadesi yer aldı.

GÜNEY KORE'YE YENİ MÜHİMMAT KARARI

Yapılan bilgilendirmede, ABD ile Güney Kore’nin ortak askeri rakamlarının daha fazla olmasına ilişkin görüşmelerin olduğu belirtilerek, ‘Başkan Trump, Güney Kore'nin füze taşıma kapasitesi hakkındaki kısıtlamaların olmaması konusunda prensipte onay verdi. Başkan Trump bununla birlikte ABD'den Güney Kore'ye yapılacak milyarlarca dolarlık silah satımı hakkında da kavramsal olarak onay verdi.’ ifadesi yer aldı.

NELER OLMUŞTU?

Kuzey Kore'nin yaptığı füze denemeleri başta ABD olmak üzere bölge ülkelerinin tepkisini çekmiş bölgede son olarak ABD ile Japonya'nın ortak tatbikatında ABD'nin ileri teknoloji nükleer silah taşıyabilen iki savaş uçağı da görev yapmıştı.