Trump'ın, ziyaret sürecinde Suudi Arabistan Kralı Selman ile buluşmasının ertesinde Cumartesi günü Afrika, Asya ve Orta Doğu eksenindeki siyasi liderlerin buluştuğu Arap İslam Amerikan Zirvesi'ne katılması bekleniyor. Bu doğrultuda Trump’ın, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman ve Bahreynli yöneticilerle istişarelerde bulunması amaçlanıyor.

Buluşma ajandasının maddelerini Suudi Arabistan'ın Amerikan firmaları ile "Vizyon 2030" hedefi doğrultusunda iktisadi ve sosyal reform konularında yüksek işbirliği içeren yatırım ortaklıkları kurmasının yanı sıra, iki ülke arasında yapılması planlanan yüzlerce milyon dolarlık silah anlaşmaları da görüşülecek.

ABD VE SUUDİ ŞİRKETLERİ ARASINDA ORTAKLIKLAR GÖRÜŞÜLECEK

Ziyaret programı kapsamında iki ülke arasında savunmadan sanayiye, enerjiden kimyaya birçok farklı alanlarda ortak iştiraklerin anlaşmalarının yapılması amaçlanıyor. Bu doğrultuda ABD’li firmalara Suudi Arabistan’da çalışma lisansları verileceği öngörülüyor. Ayrıca, Suudi pertol devi Aramco’nun ABD’nin lider firmalarıylA anlaşmalar imzalayacağı gelişmesi söz konusu.

Trump'ın Suudi Arabistan’a yolculuğunun ertesinde küresel piyasalarda gerçekleşen bugüne kadarki en büyük piyasa arzı yapılacak ve bu kapsamda Aramco'nun halka açılması konusunda incelemelerde bulunmak üzere New York Borsası’ndan bir heyetin Suudi Arabistan'a geleceği diğer gelişmeler arasında.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN HEMEN SONRA İSRAİL'E GEÇECEK

Başkent Riyad’daki temaslarının ardından Trump, tarihi Masada bölgesini ziyaret edeceği Tel Aviv'e uçarak Suudi Arabistan’dan hemen sonra İsrail’e geçecek. Batı Şeria'nın güneyinde bulunan Masada, İsraillilerin tarihi Yahudi Krallığı düşüncesi açısından sembolik bir önem taşıyan bir merkez olarak Trump’ın konuşma yapacağı yer olarak belirlendi.