ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başkan Donald Trump'ın Kuzey Kore'yi hedef alarak "Konuşmak yanıt değil!" biçimindeki sözlerine karşılık, "Diplomatik çözümlerimiz asla bitmez." ifadelerini kullandı.

Mattis, Pentagon'da verdiği demeçte, Başkan Trump'ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden "ABD, Kuzey Kore'yle konuşuyor ve fahiş şekilde 25 senedir para ödüyor. Konuşmak yanıt değil!" şeklindeki paylaşımına cevap verdi.

Savunma Bakanı Mattis, Trump'ın Kuzey Kore kriziyle alakalı son paylaşımının sorulması üzerine "Diplomatik çözümlerimiz asla bitmez." ifadesini kullandı.

Güney Kore Savunma Bakanı Minister Song Young-moo'yla basın menuplarının karşısına çıkan Mattis, "Beraber çalışmaya devam ediyoruz. Bakan ve ben, kendi ülkelerimiz, halklarımız ve çıkarlarımız için güvenlik sağlama sorumluluğunu paylaşıyoruz. Bugün de bunu konuşmak için buradayız." diye konuştu.

Mattis, Güney Kore'ye asker desteği sağlanıp sağlanmayacağı şeklindeki soruya ise yanıt vermedi.

Daha önce birçok kez Kuzey Kore ile alakalı açıklama yapan Trump, her açıklamasında biraz daha ileriye giderek savaş sinyalleri vermeye devam ediyor. Ancak ABD'li üst düzey yetkililer konuya müdahele ederek gerilen ortamı yumuşatmaya evam ediyor.