ABD Başkanı Donald Trump ile Emir Sabah, Beyaz Saray'da gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından birlikte basın toplantısı hazırladılar.

Katar ile bazı Körfez ülkeleri arasında gerçekleşen krizin çözümüne yönelik Kuveyt'in liderlik vasfını üstlendiğini ve kendilerinin de arayı düzeltme yolunda çalıştıklarını ifade eden Trump, ilişkilerin düzelmesi yönünde çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

Trump, ‘Katar ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki krizde yardımcı olabilirsem elimden geleni yapmak isterim. Kuveyt, meselenin çözülmesi yolunda lider konumunda ve bizimde takdir ettiğimiz bir şey yapıyor. Aralarındaki sorunların hallolacağına inanıyoruz. Eğer bir sonuca ulaşamazlarsa Beyaz Saray'da ben arabuluculuk yapacağım.’ dedi.

KUVEYT EMİRİ UMUTLU

Kuveyt Emiri Sabah, ‘Katar ile komşuları arasında mevcut sorunların çözüleceğine dair umutluyuz. En kısa sürede bir çözüm yolu bulunacağına inanıyoruz.’ şeklinde konuştu.

KRAL TRUMP’I HEDİYEYE BOĞDU

Daily Beast isimli internet sitesi Bilgi Edinme Yasası doğrultusunda Trump'a Suudi Arabistan ziyaretinde hangi hediyelerle döndüğünü öğrenmek için başvuru yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da bu başvuruya yanıt vererek Trump’ın aldığı hediyeleri açıkladı.

Açıklamaya bakılırsa, Kral Selam ABD Başkanı’na kaplan kürkünden kaftan, sedef kakmalı gümüş hançer, yine gümüş ve sedef kakmalı bir tabanca kabazıyla ve mermilikle beraber kılıçlarında hediye ettiği ortaya çıkıyor.