İlk defa BM Genel Kurulu'nda konuşma yapan Trump konuşmasına "Kasırga sebebiyle yardım göndermek isteyen herkese teşekkür ediyorum." diyerek başladı.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR


Konuşmasında " Suriye'deki krizin arttığını gördük. Siyasi bir kriz mevcut. ABD, hava sahasında gerekli müdaheleyi yapmıştır." diyen Trump "Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a destekleri için teşekkür ediyoruz. Mültecilere kucak açtıkları için de teşekkür ediyoruz." dedi.

Trump konuşmasına şöyle devam etti;


"BURADAKİ BAZI ÜLKELER TERÖRÜ DESTEKLİYOR"


"Buradaki bazı ülkeler terörü destekliyor. Avrupa'nın yeniden ayağa kalkmasına yapacağımız destek ABD'nin başarısını da gösterecektir.

"ÇOK ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ"


Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Teröristler dünyanın her yerinde güçleniyor ve tehlike oluşturuyorlar. Uluslarası suç örgütleri sınırlarımızı tehdit ediyor. Çok büyük imkanlarımız var gelecek nesillerin kin ve nefret duygularından uzak bir şekilde yetişmelerini sağlamalıyız. Farklı ülkelerden aynı kültürü aynı görüşü paylaşmasını beklemiyoruz ama her devletten diğer devletlerin egemenliğine saygı bekliyoruz. Tüm liderlerin öncelikle kendi halklarına hizmet etme hakkı var. ABD'nin hiçbir şey elde edemediği anlaşmalara girmeyeceğiz. Önümüzdeki tehditler karşısında pasif davranmayacağız.

"TERÖRİSTLER GÜÇ TOPLAYARAK YAYILDI"


Teröristler ve aşırılık yanlıları güç toplayarak Birleşmiş Milletler gezegeninin her köşesine yayıldı. Geçmişin aklıyla hareket etmeliyiz. Koalisyon ve istikrarı böyle sağlayabiliriz. Ülkelerin, kendi vatandaşlarının çıkarlarını korumalarını ve başka ülkelere saygı duymalarını istiyoruz. Tanrı'nın bize bahşetmiş olduğu hayat çerçevesinde ABD olarak kendi kaderimizi çizmek istiyoruz. Bu görüşmeler bize güzel ilişkiler sağlıyor.

"HAYDUT ÜLKELER VAR"


Güçlü uluslar kendi egemenliklerini savunurlar. Fakat, dünyada haydut devletler var. Şu an dünyada birkaç haydut devlet bm'nın üzerine kurulduğu temel değerleri tehdit ediyor. Eğer bu birkaç haydutla mücadele etmeyeceksek o zaman şer kazanır. . Bazı ülkeler teröre destek veriyor.