ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, gerekli koşulları yerine getirmediği takdirde Rusya’ya karşı yaptırımların süreceğini ifade etti.
Tillerson, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında verdiği demeçte Rusya’ya yaptırımlar hususuna dikkat çekti.

Yaptırımların süreceğini söyleyen Tillerson, "Rusya gerekli koşulları yerine getirmediği mddetçe ABD ve AB’nin yaptırımları devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen görüşmelerde Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların artmaması, ateşkesin oluşturulması ve ağır silahların çekilmesinde ilk adımın atılması konusunu Rusya’ya ilettiğini belirten Tillerson, Donbas’ta krizin çözülmesinin ABD için de önemli olduğunu aktardı.

"RUSYA SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ"

Minsk Anlaşması'nın uygulanması ile alakalı sürecin hızlanmasına katkıda bulunmak adına özel temsilci tayin ettiklerini anımsatan Tillerson, "Rusya’ya Minsk Anlaşması kapsamında sorumluluklarını yerine getirmesi ve ayrılıkçılar üzerindeki etkisini kullanması ilanında bulunuyoruz." dedi.

Tillerson, ABD olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün tekrardan sağlanmasını hedeflediklerinin altını çizerek, Ukrayna vatandaşlarının güvenliğinin, etnik bağımsızlıklarının, milli ve dini eğilimlerinin çok ciddi olduğunu sözlerine ekledi.

Poroşenko ise yaptığı konuşmada, ABD’li ortaklarının ve Tillerson’ın, Kırım’ın illegal işgali ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü sorununun Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılmasının koşulları olduğunu vurguladığını belirtti.