Dün öğle vakitlerinde Londra'daki Parsons Green metro istasyonu'nda meydana gelen saldırıdan sonra 22 kişi yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı, DEAŞ da bu saldırıyı üstlendi.

Theresa May'den Trump'a tepki

 

TWİTTER'DAN YAPTIĞI AÇIKLAMA TEPKİ TOPLADI

Olaydan sonra Twitter'dan açıklama gerçekleştiren Amerike Birleşik Devletleri Başkanı Trump, "Londra'da karaktersiz bir terörist yüzünden tekrar bir saldırı gerçekleşti. Bunlar Scotland Yard'ın (İngiltere polisi) gözü önünde olan hasta ve deli insanlar" ifadelerine yer verdi.

Theresa May'den Trump'a tepki

 

"SPEKÜLASYON BİZE YARDIMCI OLMUYOR"

Amerike Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın sözlerine Theresa May yanıt vererek, "Devam eden bir soruşturma hakkında spekülasyon yapılmasının bize yardımcı olacağını sanmıyorum" dedi.

Theresa May'den Trump'a tepki

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, üyelerine Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımlar için daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.
BM Güvenlik Konseyi, üyelerine Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımlar için daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi.

Konsey, Japonya ve ABD'nin isteği ile Kuzey Kore'nin son füze denemesini görüşmek için bir araya geldiler. Kapalı bir şekilde görüşülen oturumda, BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Konsey üyelerine bilgilendirme raporları sundu.

Görüşmede onaylanan basın açıklamasında, Kuzey Kore'nin, BMGK'nın yeni yaptırım kararını vermesinden üç gün sonra füze denemesini gerçekleştirmesi ‘provokatif eylem’ şeklinde değerlendirildi ve BM üyeleri tarafından kınandı.

Nükleer çalışmaların bölge ve dünya güvenliğini sarstığı belirtilen açıklamada, Kuzey Kore'ye bu çalışmalarına derhal bir son vermesi gerektiği çağrısı yapıldı.

BM üyelerine dağıtılan bildiride bütün üyelerin Kuzey Kore'ye ilişkin, verilen yaptırım kararlarının vakit kaybetmeden kapsamlı biçimde hayata geçirilmesi istendi.