ABD Başkanı Donal Trump'ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret uzun süre gündemden düşmeyerek çok konuşulan konulardan biri olmuştu. Göreve gelmesinin ardından Suudi Arabistan'a ilk resmi yurt dışı ziyaretini gerçekleştiren Trump, burada verdiği bir pozla Katar krizinin önünü açmıştı.

Gerçekleştirdiği bu ziyarette küresel ve ekonomik getirileri olduğu gibi kişisel olarakta çok fazla kazanç sağladığı ortaya çıktı. Yaklaşık yarım trilyon dolarlık silah ticaretini yapmasıyla birlikte Kral Selam'dan aldığı hediyelerle gündeme tekrar geldi.

KRAL TRUMP’I HEDİYEYE BOĞDU

Daily Beast isimli internet sitesi Bilgi Edinme Yasası doğrultusunda Trump'a Suudi Arabistan ziyaretinde hangi hediyelerle döndüğünü öğrenmek için başvuru yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da bu başvuruya yanıt vererek Trump’ın aldığı hediyeleri açıkladı.

Açıklamaya bakılırsa, Kral Selam ABD Başkanı’na kaplan kürkünden kaftan, sedef kakmalı gümüş hançer, yine gümüş ve sedef kakmalı bir tabanca kabazıyla ve mermilikle beraber kılıçlarında hediye ettiği ortaya çıkıyor.

 

TRUMP ARAP ÜLKELERİNİ SOYDU

Dünyaca ünlü Blackstone Grup ile Suudi Arabistan Yatırım Fonu arasında yapılacak olan ortaklıkta Suudiler 20 milyar dolar vermeye ikna oldu. Blackstone CEO’su Stephen Schwarzman’ın Trump ile çok yakın ilişkileri olduğu sır değil.