Türkiye'nin de içinde yer aldığı bölge ülkeleri ve ABD'nin karşı çıktığı bağımsızlık referandumundan önce, Suudi Arabistan'ın üst düzey bir heyeti Irak'ın kuzeyinde bulunan Kürt yönetici Mesud Barzani'yi ziyaret etti.

Kuzey Irak'ın Pirmam kentinde gerçekleştirilen görüşmeye, Suudi Arabistan Kralı Selman'ı temsilen, Körfez İşleri Bakanı Tamir el Sabhan katıldı.

KRAL SELMAN: KÜRDİSTAN'A SAYGILARIMI SUNUYORUM


Barzani'nin sözcüleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamir el Sebhan, Barzani’ye, Suudi Kralı’nın selamını ileterek ülkesinin Kürdistan halkı ve peşmerge güçlerine saygılarını sundu, Kürdistan'a olan yakın ilgilerini tekrarladı.

BAĞLAT'LA ERBİL ARASINDA ARABULUCU OLURUZ


Görüşmede, Bakan el Sebhan, ülkesinin Erbil ile Bağdat arasındaki meselelerin çözümü hususunda ara buluculuk ve zemin oluşturmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Buna karşın ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Barzani, Suudi Arabistan ile Kürdistan bölgesi arasındaki tarihi bağlantılara vurgu yaptı ve Kral Salman ile Suudi Arabistan’ın gösterdiği yakın alakadan dolayı teşekkür etti. Barzani bunun yanı sıra Bağdat’a müzakere ve diyalog kapılarını kapatmadıklarını söyledi.